Tour Rack Thule Pack ’n Pedal nosič na „švédský“ způsob

Přemýšleli jste někdy nad vícedenním trekem na kole? Pokud nejste úplní minimalisté, postupem času dojdete k tomu, že potřebujete brašny na kolo. Koupi brašen bude ovšem předcházet osazení vašeho kola nosičem. A v už této fázi možná narazíte na problém. Snad vám tato amatérská recenze pomůže. U většiny karbonových rámů není jediná předvrtaná díra k uchycení nosiče a přesto, že většina e-shopů uvádí u prodávaných nosičů, že jsou univerzální, věřte že nejsou. Absenci děr, lze řešit pomocí redukcí a vy jste vystaveni situaci, kdy kupujete něco co budete muset na vašem kole nejdříve vyzkoušet a případně vrátit, protože to nepůjde namontovat. Existuje ale cesta skutečné univerzálnosti.

pohled_na_rozetu

Pokud vypadá vaše kolo podobně, zapomeňte na standardní nosič.

Vzhledem k tomu, že používám střešní nosiče značky Thule a jsem s nimi spokojený, rozhodl jsem se jít cestou kvality a švédského důvtipu a objednal nosič Nosič Tour Rack Thule Pack ’n Pedal. Jeho cena je velmi sebevědomá, samotný nosič stojí cca 2 tisíce korun a vy záhy zjistíte, že potřebujete ještě postranní ochranný rám (Thule Pack ’n Pedal Side Frames), který pořídíte za dalších cca 700 Kč. A jsme u jádra věci. Za 2700 Kč, už si člověk na kolo pořídí ledacos, zvláště když ví, že konkurenční nosiče pro kotoučové brzdy pořídíte někde kolem 1400 Kč. Úvaha zda koupit či nekoupit je asi na místě. Pojďme se tedy na nosič podívat podrobněji. Nosič je zabalený v úhledné černé krabici, která vám mimo jiné sdělí, že byl vyroben v Číně.

vyrezany_nosic3

Po vybalení nosiče vytáhnete z krabic tyto komponenty.

Tělo nosiče – zřejmě z duralové trubky v kombinaci s plasty, destička s duralovými lištami a sada tří různě dlouhých příčných nosníků, samozřejmě spárovaných, použijete jen jeden pár, podle typu kola a umístění nosiče. Dále pak spojovací materiál, dva imbusové klíče a klíč speciální (to je ten malý modrý klíček), jehož funkci si popíšeme později a boční ochranný rám v kombinaci plast/dural. Návod je vcelku strohý a moc mi nepomohl. Nacvaknutí destičky k samotnému nosiči vypadá na obrázku hezky, ale vyžaduje zřejmě velkou sílu. Řešil jsem to demontáží komponenty na destičce. Přesto chválím celkovou jednoduchost složení celého nosiče.

nacvaknuta_desticka
Pohled na nacvaknutou a zajištěnou destičku.

Tady si dovolím ještě jednou popíchnout švédskou značku Thule. Nosič byl vyroben v Číně a destička nám sděluje další realitu. Tento nosič má Švédské pouze know-how :-).

design_by_Zealand

Ale zpět k nosiči. Po sestavení vypadá nosič zhruba takto.

nosic_celkovy_pohled

Doposud byla má recenze spíše negativní, nyní ale nastal čas chválit. Uchycení nosiče na kolo je velmi jednoduché a rychlé. To samé platí pro demontáž, navíc k demontáži potřebujete pouze imbus a speciální klíček, žádné další drobné díly po demontáži neztratíte. Nosič se přichycuje pomocí pásků provlečených do jakési račny, která pásky pevně utáhne k trubce, o kterou se opírá gumový mezikus (zabraňuje poškrábání a proklouznutí).

racna_uchyceni

Zde musím zmínit další velké pozitivum a to, že nosič lze namontovat jak nad zadní tak nad přední kolo. V tomto švédský systém vyniká.

namontovany_nosic

namontovany_nosic_predni_kolo

Demontáž probíhá pomocí speciálního klíčku. Jeho vložením a otočením uvolníte račnu do protichůdného směru a pásku uvolníte.

specialni_klic

Odemčení račen zčásti komplikuje boční ochranný rám, který prochází přímo nad otvorem pro klíč. Rám je vymyšlen tak, že by měl jít po odjištění odklopit, ale opět to vyžaduje sílu.  Udávaná nosnost nosiče je 25 kg, to je více než dostačující. Rozměr destičky odpovídá i velkrodestičce dodavané s brašnami jiných výrobců než Thule  (v mém případě systém brašen Testudo) i v tomto je nosič rozumně univerzální. Váha nosiče je 1362 g, což je o cca 0,5 kg víc než u konkurenčních nosičů Arsenal nebo Topeak. Ochranný rám je dostatečně velký a kopíruje tvar brašen.

nosic_s_brasnama

A konečné resumé? Je asi na každém z nás co od nosiče očekává, jak jej používá a kolik je do něj ochoten investovat. Jako každý výrobek má i tento své výhody a nevýhody. Rozhodně bych chtěl znovu vyzdvihnout snadnost a rychlost montáže nosiče, dostatečnou velikost ochranného rámu i možnost namontovat nosič nad obě kola. Cena je otázkou nabídky a poptávky, nicméně za vložené peníze dostáváte pěkný nosič, který díky duralu dokáže zatajit i svou skutečnou váhu a je opravdu univerzální.

Výhody:
– skutečná univerzálnost, umožňující montáž na téměř všechny druhy kol
– motáž nad přední i nad zadní kolo
– příslušenství na míru (košík, možnost prodloužení duralových trubek nádstavci, brašny)
– rychlost montáže i demontáže
– luxusní vzhled

Nevýhody:
– vysoká cena
– složení nosiče vyžaduje špetku násilí, nacvaknutí destičky ve videu mi přišlo jako fake 🙂

Na praktičnost použití nosiče v terénu se podíváme v příští recenzi, kde zároveň otestujeme i systém brašen Testudo.  

Instruktážní video výrobce.